BAMBUS NATURALNY

Bambus naturalny - czym jest?

Bambus naturalny przypomina drzewo, jednak tak naprawdę jest imponujących rozmiarów trawą. Naukowcy wyodrębnili aż 150 gatunków tego surowca, a spotkać go można nie tylko w Indiach, Chinach czy na Filipinach, ale także w Polskich ogrodach. Jako trwała i użyteczna roślina nazywana jest "drzewem biednego człowieka", ponieważ można z niej zrobić wiele przydatnych rzeczy. Z bambusa tworzy się m.in.: naczynia, domy, meble, papier oraz paszę dla zwierząt. Niezwykłym atutem tej rośliny jest to, że posiada szybkie tempo wzrostu, co czyni ją najszybciej odnawialnym zasobem roślinnym. Fakt ten pomaga chronić przed wycinką wiele lasów na całej planecie. W znaczeniu kulturowym bambusa ukazuje się jako symbol, który przynosi szczęście. Roślina jest również cennym środkiem leczniczym, ponieważ zawiera w sobie dużo krzemu, żelaza, potasu, jodu, witaminy C i D.

Bambus ciekawostki

Bambus ciekawostki - jakie skrywa tajemnice? Przede wszystkim znaleziono około tysiąca zastosowań tej rośliny, wykazano także, że posiada lepsze właściwości niż beton, stal i drewno, które przydają się np. podczas budowy domu. Ponadto wiele gatunków osiąga wysokość od 20 do 30 metrów. Na pojedynczym bambusie może rosnąć nawet 100 tysięcy liści, a herbata z nich bogata jest w składniki mineralne, antyoksydacyjne flawonoidy, witaminy, błonnik i aminokwasy. Bambus pojawia się również w dekoracji domu i służy jako budulec mebli oraz podłóg.

Bambus zastosowanie

Wiele osób ciekawi zastosowanie bambusa w praktyce. Otóż produkcja bambusa nie potrzebuje dużego zastosowania wody ani siły roboczej, więc stał się on surowcem eko. Produkcja odbywa się bez użycia pestycydów, a produkty wykonane z tej rośliny są biodegradowalne. Z tego względu dużą popularnością cieszą się bioręczniki jednorazowe, czy biopapier toaletowy. Bambus posiada właściwości antygrzybicze i antybakteryjne, więc wykonane z niego produkty do higieny osobistej pomagają w profilaktyce różnych chorób i łagodzą stany zapalne. Dzięki wytrzymałości na wysokie temperatury bambus jest wykorzystywany także do produkcji bio słomek do napojów.

Bambus naturalny - czy zastąpi plastik?

Bambus naturalny to roślina, dzięki której miłośnicy naturalnych rozwiązań i ekologicznych produktów mogą cieszyć się przedmiotami użytku codziennego niezawierających plastiku i szkodliwych dla organizmu substancji. Wykorzystanie bambusa w produkcji sprawia, że zmniejsza się wycinkę drzew, a same produkty są zdrowsze w codziennym wykorzystaniu. Zastąpienie plastikowych sztućców, barwionych papierów i ozdób oraz mebli naturalną rośliną to krok w stronę zdrowszego i bardziej racjonalnego życia.