DREWNO

Drewno w produkcji sztućców i pojemników - bezpiecznie dla środowiska!

Stuprocentowo biodegradowalne, kompostowalne, odnawialne, a do tego neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Cechy te sprawiają, że drewno nie mogło nie znaleźć się wśród biosurowców. Nie można jednak zapominać, że o ile same właściwości materiału są niezwykle istotne, o tyle najważniejsze jest jego pochodzenie. Ciężko byłoby przecież mówić o pozytywach dla ekosystemu, w momencie niszczenia go na rzecz pozyskania ekologicznego materiału. Do wytwarzania dostępnych w naszym sklepie produktów wykorzystuje się wyłącznie miazgę drzewną pochodzącą ze źródeł bezpiecznych dla środowiska. Certyfikowanych przez FSC (Forest Stewardship Council), przetwarzających resztki poprodukcyjne, nienaruszających bogactw biologicznych oraz działających zgodnie ze standardami odpowiedzialnej gospodarki leśnej. 

Miazga drzewna - co to jest i jak powstaje?

Powiedzieliśmy już, że w produkcji biosztućców wykorzystywana jest miazga drzewna. Co to jest? To masa włóknista pozyskiwana w procesie rozwłókniania drewna. Produkuje się ją z tzw. papierówki, czyli gatunków drzew o określonych, pożądanych cechach, pozyskiwanego ściśle pod kątem przemysłu papierniczego. W Polsce to przede wszystkim świerk i sosna. Miazgę uzyskuje się z wiórów, poprzez rafinację (rozwłóknianie). Proces ten może zachodzić pod wpływem pary wodnej oraz wysokiego ciśnienia (rozwłóknianie mechaniczne), w kąpieli chemicznej (rozwłóknianie chemiczne) lub przy połączeniu tych dwóch metod. Co ważne, przy produkcji miazgi powszechną praktyką jest recycling odpadów z produkcji innych towarów. Właściwie prowadzona produkcja ścieru drzewnego (inna nazwa miazgi) z drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony jest w pełni bezpieczna dla środowiska.

Do czego wykorzystywana jest miazga drzewna?

Używana w produkcji oferowanych przez nas bio sztućców miazga drzewna jest podstawowym surowcem do wytwarzania wielu typów papieru (m.in. tego, na którym drukuje się książki). Wykorzystuje się ją także do produkcji m.in. ręczników papierowych, papieru toaletowego, naczyń jednorazowych oraz opakowań. W zależności od oczekiwanych parametrów wyrobu końcowego ścier drzewny może różnić się długością włókien. Przy miazdze o włóknach długich (takiej, jaką wykorzystuje się do wytwarzania naturalnych bio sztućców), produkt końcowy zyskuje wysoką wytrzymałość mechaniczną i elastyczność.

Bezpieczna produkcja drewna i wykorzystanie pozostałości

Wszystkie produkty drewniane dostępne w naszym sklepie powstają z surowca pozyskiwanego z recyklingu odpadów, które generuje produkcja drewna oraz z certyfikowanych źródeł zrównoważonych. W trosce o środowisko naturalne maksymalnie je jednak ograniczamy. Oferujemy Ci tylko i wyłącznie te, które na żadnym etapie powstawania nie naruszają ekosystemu i wpisują się w ideę less oraz zero waste. Dostępnych u nas bio łyżek, widelców czy noży możesz z powodzeniem używać wielokrotnie. Możesz też myć je w zmywarce. To wybór naturalny, niezwykle komfortowy i co najważniejsze, bezpieczny dla środowiska. Sprawdź naszą ofertę, a w szczególności drewniane sztućce oraz kubki biodegradowalne i ekologiczne słomki, przy produkcji których wykorzyustuje się celulozę.