PAPIER

Papier w wersji bio - jak dbać o środowisko?

Wykorzystywanie surowców takich jak papier z recyklingu to ogromna oszczędność dla ludzi i środowiska. Skąd o tym wiemy? Sama produkcja papieru odciska ogromne piętno na przyrodzie. Siedemnaście drzew ścinanych jest, aby wyprodukować jedną tonę papieru. Do tego zużywa się ponad dwadzieścia tysięcy litrów wody, a do atmosfery emitowane są ogromne ilości zanieczyszczeń.

Papier stanowi nawet do 40% wszystkich odpadów, jakie generują gospodarstwa domowe. To bardzo dużo, a nadal ogromna część trafia na wysypiska śmieci. Dzięki prawidłowej segregacji możemy sprawić, że większość tych odpadów wróci na rynek pod różnymi postaciami. Wystarczy pamiętać, aby oddzielnie składować papierowe odpady, nie wrzucać do nich brudnego papieru, takiego oklejanego folią, albo łączonego z plastikiem.

Jak powstaje papier z recyklingu?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak powstaje papier? Aby można było go ponownie wprowadzić do obiegu, musi przejść on dość długi proces. Na początku oczywiście sortowanie. Czasem w domach wrzucamy do odpadów papierowych również rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. Oddzielenie tych nieczystości jest kluczowe dla otrzymania dobrej jakości papieru. Odpady trafiają więc na sortownię, gdzie są odpowiednio filtrowane.

Oczyszczony surowiec zostaje poddany zgniataniu i rozwłóknianiu. To proces oddzielania poszczególnych włókien celulozy. Otrzymany w ten sposób materiał mysi jeszcze zostać oczyszczony z tuszu i kleju. Cały proces przebiega z użyciem wody, powietrza i chemikaliów. Tak otrzymana brązowa masa jest bielona, a następnie osuszana i przygotowywana do użycia w produkcji konkretnych papierowych wyrobów.

Do czego wykorzystać papier z recyklingu?

No dobrze, ale do czego wykorzystywany jest taki papier z odzysku? Większość ludzi kojarzy recykling z makulaturowym papierem toaletowym. Faktycznie, z przetworzonych odpadów produkuje się papier oraz ręczniki papierowe, chociaż nie muszą one wcale być szare i szorstkie w dotyku. Z recyklingu pochodzą też często serwetki. Jeżeli chcesz zdecydować się na takie bio produkty, szukaj na ich opakowaniach odpowiednich oznaczeń.

Z recyklingu pochodzi też materiał służący do produkcji artykułów biurowych. Powstają z niego teczki, segregatory, notesy, a nawet kartonowe pudła. Tekturę z recyklingu można też wykorzystać do pakowania produktów. Powinniśmy dążyć do tego, aby jak największy procent wykorzystywanego przez nas papieru pochodził z recyklingu. Chociaż przetwarzanie go w nieskończoność jest nierealne, bo część włókien będzie się rozpadać, duża część wyrobów papierowych może być poddawana kilkukrotnemu procesowi recyklingu. Dlatego segregujmy i przetwarzajmy odpady, chroniąc środowisko.

 

Dla BIODEGRADOWALNYCH papier jest jednym z najważniejszych surowców do tworzenia ekologicznych produktów, które są szczególnie atrakcyjne dla całej branży HoReCa. W naszej ofercie można znaleźć produkty papierowe, które będą użyteczne podczas sprzedaży posiłków na wynos czy też przy wszelkiego rodzaju eventach, takie jak bio sztućcebio słomkibio kubki czy też bio pojemniki.