TRZCINA CUKROWA

Trzcina cukrowa jako alternatywa dla surowców konwencjonalnych

Cukrowiec lekarski, czyli trzcina cukrowa, jest najważniejszą rośliną cukrodajną na świecie. Jej uprawa odpowiada za przeszło 60% światowej produkcji cukru. Generuje ona ogromne ilości w pełni biodegradowalnego i kompostowalnego odpadu - wspomnianych powyżej wytłoków. Dzięki swoim właściwościom wytłoki te są jednak świetnym biosurowcem, który może zostać wykorzystany na wiele sposobów. Jednym z nich jest produkcja oferowanych przez nas naczyń jednorazowych oraz opakowań. Produkty z trzciny są nie tylko korzystne dla środowiska, ale także praktyczne. Z powodzeniem mogą zastąpić surowce takie jak styropian lub plastik.

Bagasse, odpad przy produkcji cukru trzcinowego

Wytłoki z trzciny to tzw. bagasse, czyli nic innego, jak włókno trzcinowe - odpad przy produkcji cukru trzcinowego. Jest ono pozostałością łodygi rośliny po ekstrakcji soku trzcinowego, będącego wyjściowym surowcem do produkcji cukru, alkoholu, melasy oraz bioetanolu używanego jako biopaliwa do pojazdów. Bagasse stanowi więc niejadalny produkt uboczny w produkcji żywności, przez co jest uznawane za zasób niezwykle odnawialny. Wytłoki to głównie celuloza (45-55%), hemiceluloza (20-25%) oraz lignina (18-25%). Przekształcenie ich w użyteczne produkty jest stosunkowo proste i nie wymaga zaawansowanych procesów technologicznych.

Wykorzystanie wytłoków z trzciny cukrowej

Poprzez bardzo drobne cięcie oraz mieszanie z wodą, z bagasse powstaje pulpa trzcinowa, przypominająca miazgę drzewną wykorzystywaną w produkcji papieru. To właśnie z niej formuje się pod wpływem ciepła i nacisku przeróżne produkty. Z trzciny cukrowej powstają m.in. biodegradowalne opakowania i jednorazowe naczynia. Pulpa może być też z powodzeniem używana w produkcji papieru oraz tekstyliów. Wykorzystuje się ją także do wytwarzania alternatywnych materiałów budowlanych. Niektóre kraje używają wytłoczyn jako paliwa w elektrowniach, opracowywane są również technologie mające pozwolić na enzymatyczne przekształcanie włókna trzcinowego w biopaliwa i biogazy.

Uprawa trzciny cukrowej na świecie

Na całym świecie produkuje się rocznie około 1,9 miliarda ton trzciny cukrowej. Największym producentem na świecie jest Brazylia (ok. 740 mln ton), zaraz za nią plasują się Indie, Chiny oraz Tajlandia. Uprawa trzciny cukrowej jest dla wielu krajów trzonem rolnictwa. Jest też przy tym uznawana za jedną z najbardziej przyjaznych środowisku. Wymaga minimalnej ilości nawozów i pestycydów. Sama trzcina cechuje się z kolei zaskakująco wysoką wydajnością biokonwersji, dając rocznie około 55 ton suchej masy na hektar uprawy. 

Opakowania z trzciny cukrowej

Pulpa trzcinowa pozwala kształtować estetyczne i bezpieczne dla użytkowników oraz środowiska bio naczynia. Są one wodo i tłuszczo odporne, dość sztywne i wytrzymałe, bardzo lekkie i estetyczne. Im więcej użyto do ich produkcji pulpy tym naczynie ekologiczne będzie masywniejsze i trwalsze, ale i droższe. Przyjemnie się z nich konsumuje. Wysoki walor dekoracyjny czyni naczynia ekologiczne dodatkowo atrakcyjnymi dla konsumentów. Możesz mrozić w zamrażarce, możesz podgrzewać swoje ulubione potrawy w mikrofalówce, odgrzewać i piec w piekarniku. Wytrzymują  temperaturę około 200°C. Bio naczynia z pulpy trzciny cukrowej przechowuj w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Na naszej platformie hurtowo-informacyjnej BIODEGRADOWALNI.pl znajdziesz szeroki asortyment tych produktów: bio miski, bio talerze, bio kubki, bio boxy, bio pojemniki...