BIOTWORZYWA NATURALNE

Czym są biotworzywa?

Aby dany materiał mógł spełnić warunki klasyfikacji jako bio, musi spełnić przynajmniej jeden z warunków: być biodegradowalny lub powstawać z naturalnych, odnawialnych surowców. Biotworzywa, nazywane też często ekologicznym plastikiem, są tworzywami powstającymi z fermentowanej przy pomocy kwasu mlekowego skrobi kukurydzianej albo pszennej. Nie zawierają sztucznych, szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji takich jak parabeny czy bisfenol.

Ważny jest też sposób wytwarzania takich produktów. Nie można mówić o ekologicznych materiałach, gdy ich produkcja przyczynia się do emisji spalin i ogromnych zanieczyszczeń, dlatego sposób wytwarzania bioplastiku powinien odznaczać się niskim śladem węglowym.

Bioplastik - czy jest bezpieczniejszy dla środowiska?

Zwykły plastik może zalegać na wysypiskach setki lat, a czas jego rozkładu jest niewyobrażalnie długi. Bioplastik ma tę przewagę, że ulega szybkiej biodegradacji, to znaczy w odpowiednich warunkach rozkłada się jedynie do wody i dwutlenku węgla. Czas jego rozkładu to zaledwie kilka tygodni, dlatego jego wprowadzenie na większą skalę, mogłoby stanowić realne rozwiązanie problemu ton zalegających na wysypiskach śmieci.

Jakie są rodzaje oraz właściwości biotworzywa?

Wśród biotworzyw spotkać można różne rodzaje materiałów. PA produkowane z naturalnych surowców nie ulega biodegradacji. PCL ulega biodegradacji, ale produkowane jest z surowców petrochemicznych. Najpopularniejszym i najbardziej obiecującym wariantem dla środowiska jest tworzywo PLA. Powstaje z naturalnych źródeł i w odpowiednich warunkach ulega biodegradacji.

Jeżeli chodzi o właściwości PLA, tworzywo to jest przeźroczyste i dość twarde. Niemal do złudzenia przypomina zwykły plastik. Nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i bezpiecznie można go używać z żywnością. Niektóre jego warianty świetnie nadają się też do mrożenia lub podgrzewania żywności. Produkcja tego tworzywa jest o wiele tańsza i bezpieczniejsza dla środowiska, niż produkcja plastiku.

Bioplastik - najczęstrze zastosowania

Bioplastik stosowany jest dość często w medycynie. Powstają z niego różnego rodzaju klipsy, implanty, a nawet nici chirurgiczne. Stosowany jest też w druku 3D. Ponieważ nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością, na masową skalę używany jest do produkcji folii i opakowań do żywności. Możesz też kupić ekologiczne naczynia jednorazowe, które wykonane zostały w PLA.

Obecnie największym wyzwaniem jest wprowadzenie odpowiednich oznaczeń na elementach wytworzonych z PLA i włączenie ich do procesu segregacji w taki sposób, aby mogły trafiać do przemysłowych kompostowni. Jest to obecnie najbardziej ekologiczny wariant tworzywa sztucznego, którego zastosowanie warto poszerzać.