SŁOMA ZBOŻOWA

Skąd się bierze słoma?

Wydawać by się mogło, że nie ma nic bardziej ekologicznego, niż rolnictwo. Bazuje ono przecież na naturze. To jednak nie oznacza, że nie powstają w tym obszarze odpady, które można by ponownie wykorzystać. Podczas żniw na polach oddzielane jest ziarno od źdźbła, w wyniku czego pozostaje słoma. Jest to odpad z produkcji zboża, ale można go wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Tradycyjnie tego typu materiał służył głównie jako pasza dla zwierząt. Niestety obecnie zwierząt w gospodarstwach, za wyjątkiem przemysłowych ferm, jest coraz mniej. Dla rolników hodowla przestaje być opłacalna, a rosnąca produkcja zbóż stawia przed nami nie lada wyzwanie. Sprawdzamy więc, gdzie jeszcze wykorzystuje się ten naturalny surowiec.

Słoma - zastosowanie w przemyśle

Jednym z najistotniejszych zastosowań słomy, a raczej powstającej z niej biomasy, będzie oparcie produkcji, pracy maszyn i pojazdów o biopaliwo. To rozwiązanie już od jakiegoś czasu pojawia się na rynku i z powodzeniem zastępuje mniej ekologiczne sposoby pozyskiwania energii. Takie biopaliwa można też wykorzystywać do ogrzewania domów. Szczególnie wartościową dla tego celu jest słoma żytnia. Nie można też zapomnieć, że w przemyśle rolniczym słoma coraz częściej używana jest jako naturalny nawóz, który jest w pełni bezpieczny dla środowiska.

Materiał ten, o czym wie niewiele osób, nadaje się też świetnie do produkcji biodegradowalnych opakowań lub jednorazowych naczyń. Tu szczególnie często wykorzystywana jest słoma pszeniczna. Przykładem wykorzystania tego materiału mogą być ekologiczne słomki do napojów. Są one odporne na niskie i wysokie temperatury, a także nie zmieniają smaku napojów. Największym wyzwaniem jest jednak pozyskanie dobrej jakości surowca. Produkty mające kontakt z żywnością muszą spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa, a więc słoma nie może być zanieczyszczona pestycydami czy innego rodzaju substancjami chemicznymi.

Nietypowe zastosowania słomy

Ale słoma często pojawia się w naszym codziennym życiu: w domach i ogrodach. Pojawiają się maty podłogowe i ścienne, podkładki i bieżniki na stoły, a nawet elementy garderoby, takie jak buty czy torebki. W tych przypadkach najczęściej spotykana jest słoma ryżowa.

Słoma może pełnić funkcje dekoracyjne i praktyczne, a ponieważ jest materiałem biodegradowalnym, nie stanowi zagrożenia dla naszego środowiska. Dlatego warto sięgać po produkty, które oznaczone są wstążką z dwoma listkami i wykorzystują słomę.

Nowe pomysły na wykorzystanie słomy

Słoma zastosowanie może mieć różne, ale najważniejsze, by nie została jedynie odpadem. Coraz więcej wytwórców rozumie, jak ważne jest ograniczenie odpadów i wykorzystywanie większości produktów ubocznych. W duchu nurtu zero waste wciąż trwają prace nad nowymi rozwiązaniami, które pozwolą na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń o produkowanych odpadów. Sposoby wykorzystania słomy są przykładem, że można pełniej korzystać z darów natury i odpłacać jej dbałością o środowisko.